Etiópia - Kibre Mengist
Charakteristika:
Etiópia (Abesínia, Habeš) je jedna z najstarších zemí sveta, zem kráľa Šalamouna a kráľovnej zo Sáby. Je to jediná zem na africkom kontinente, ktorá nebola nikdy kolonizovaná, okrem krátkeho obdobia v r.1936-1941 fašistickým Talianskom. Kibre Mengist je malé mestečko, asi 450 km kolmo na juh od hlavného mesta Addis Ababa. Leží v hornatej oblasti vo výške asi 1600 m n. Je to pomerne kľudné, bezpečné mestečko, približne 10 000 tisíc obyvateľov, spolu s okolitými dedinkami a osadami do 50 000 tis. Teplota je príjemných 24 – 32 st.C, podľa obdobia; obdobie dažďov začína v apríli.
Noci sú chladné, najmä v období sucha, kedy je veľmi výrazný rozdiel teploty medzi dňom a nocou.. Oblasť je civilizačne dosť zaostalá. Dospelá generácia nevie čítať ani písať, hlavne tí, čo prídu z osád. Taktiež úroveň základnej školy je veľmi úbohá. Učiteľ nevie dobre anglicky, čiže ak sa chce študent dostať na strednú školu (majú americký systém školstva) musí sa učiť sám.
Najpoužívanejšie jazyky v oblasti sú Oromo, Guji a Amharčina. Rečová bariéra je veľmi silná, lebo po anglicky viem minimum ľudí. Študenti, ktorí rozumejú angličtine, zase nevedia rozprávať a sú na školách vo väčších mestách. Nemožnosť dohovoriť sa veľmi sťažuje prácu.
Organizácia:
Cestu po príchode na letisko do Adis Abeby zabezpečujeme cez lokálneho partnera, na posádku vždy čaká auto s objednaným šoférom, čo sa všetko vybauje ešte na Slovensku. Cesta autom do Kibre Mengist trvá približne 10-12 hodín, nakoľko od Awassy (stred cesty) nie je asfalt. Na asfalte sa už pracuje a podľa slov Etiópčanov by to mohlo byť do 2-3 rokov spravené.
Býva sa v compounde misionárok Sestier Matky Terezy v malom domčeku, ktorý je spojený z 3 maringotiek (dve časti na spanie s WC a sprchou a stred je určený ako jedáleň, spoločenská miestnosť so stoličkami, stolom, jedna skriňa a postele). Môže tam bývať 5 ľudí ale životný priestor je minimálny.
Strava:
O stravu sa stará každá posádka sama. Sestry samozrejme prispejú na raňajky pečivom, maslom a syrmi, ktoré nie sú v tejto oblasti k dostaniu, oni ich vozia z Adis Abeby. Na obed je buď ryža, zemiaky, ak je zabíjačka tak aj nejaké mäso. Dá sa ísť najesť aj do miestnych pohostinstiev, kde sa podáva etiópske národné jedlo- injara( placka kyslej chuti) či už s mäsom, zeleninou, praženicou alebo omáčkou spolu so štiplavým korením barbari). Večeru si každý zabezpečí sám. V mestečku sa dajú nakúpiť keksíky, minerálky, mirinda, pepsi, kečup,olej,džem, káva, čaj. Na trhu, ktorý je každý utorok a v sobotu je väčší, sa dá zakúpiť ovocie, zelenina, koreniny. Takže pri troške fantázie sa dá celkom aj navariť:-)
Hygiena:
Domček je vybavený 2 - ma sprchami a 2 -ma záchodmi, čo sa týka kozmetiky ako sprchové gély, šampóny, telové mlieka, dajú sa zakúpiť v meste. Samozrejme je tu obmedzná škála a ak si niekto potrpí na svoje overené, nech si ich radšej vezme zo Slovenska. Taktiež je možné zakúpiť si aj prací prášok, aviváž sa nedá kúpiť, treba si ju buď priniesť alebo kúpiť ešte na ceste z Adis. Adis Abeba je dobre zásobená kozmetickými a hygienickými potrebami, tak ako európske mestá. Pranie sa robí ručne.
Práca:
V compaunde je vybudovaná nemocnica, ktorú sestry volajú dom pre zomierajúcich. V rámci domu sme otvorili OPD, Laboratórium a Antimalnutričný program pre podvýživené deti. Dom pre zomierajúcich je rozdelený na mužskú časť a ženskú časť s deťmi (tiež siroty), spolu 300 postelí pre pacientov. Škála chorôb je podobná ako v iných afrických krajinách. Hlavným problémom v krajine je HIV, TBC a podvýživa. Vláda poskytuje bezplatný národný program na liečbu, prevenciu a nutričnú výživu týchto dvoch hlavných chorôb. Denne je okolo 30 – 50 pacientov do OPD z vonku, od dojčiat po starcov s akútnymi, ale často chronickými obtiažami všetkého druhu. Sú to zväčša veľmi jednoduchí ľudia obdarení veľmi dobrou mimikou a gestikuláciou, ktorí nie vždy vedia zhodnotiť svoje obtiaže a tak je potrebná, cez tlmočníka, veľmi podrobná anamnéza a vyšetrenie. Liekové vybavenie je pomerne dobré a skúsenosť sestier napomáha zvládnutiu množstva pacientov. Pracuje sa dopoludnia si 4 hodiny, na obed sú voľné 2 -3hodiny a odpoludnia asi 3 hodiny, podľa potreby. Pracuje sa aj v sobotu a v nedeľu, avšak nie v takom meradle ako počas týždňa. V noci vás však budú volať len veľmi sporadicky. U pacientov pri podozrení na HIV, TBC alebo maláriu sa vykonávajú rýchle diagnostické testy, ktoré sú nám veľmi nápomocné, ako aj vyšetrenie CRP.
Aktivity:
Keďže sa býva priamo v kompounde Sestier M.Terezy, aktivity sú trochu obmedzené. Do dediny je peši asi 10 min.
Na misii je internet ( od apríla 2011) , satelitný telefón a mobilný telefón s etiópskym číslom na dobíjateľný kredit, takže s komunikáciou nie je problém.
Keďže okolie Kibre Mengist je naozaj kopcovité a krásne, dá sa vybehnúť na výlet, ale vhodné je mať so sebou niekoho miestneho a treba si pýtať povolenie sestier. Do 20.00 hod sa treba vrátiť do kompoundu a po 20.30 h sa nedá vychádzať z domčeka, pretože sú vypustené psy a strážnici s puškami. Každé opustenie kompaundu je potrebné hlásiť sestrám.
Priamo v kompounde je malá kaplnka, kde bývajú sv. omše, poobedné adorácie, takže je možné sa k sestrám pridať. Omše bývajú v amharčine, ale aj v angličtine .Cestovať mimo Kibre Mengist je dosť komplikované a cesty otrasné. Keď je potrebné niečo zakúpiť v meste, je možné ísť so šoférom sestier, po súhlase od sestier.
Čo si so sebou vziať:
Keďže pohyb a aktivity sú tu dosť obmedzené, treba si pribaliť veľa tolerancie. V ambulancii sú dve knihy o tropickej medicíne.
Na misii je laptop. Dobre je mať CD s hudbou, malé rádio, alebo MP3 prehrávač, discman, mobil + nabíjačku nejaké krížovky, hry, filmy.... závisí od toho akú máte fantáziu. Foťák asi lepšie digitálny (aj keď klasické filmy sú k dostaniu) + náhradné baterky a karty, možnosť napálenia z karty na CD je možné. Ale pozor! v kompounde sa fotiť nesmie a vonku je to tiež riziko. Čo sa týka elektriny, prúd nie je vždy stabilný ale od roku 2010 sú európske zástrčky. Keď nejde elektrina, netečie ani voda. Je dobré si vždy ráno napustiť aspoň pitnú vodu a prípadne aj na splachovanie.
Na prilepšenie stravy je vhodné si priniesť trvanlivé potraviny. Je tam chladnička s mrazničkou , takže ak ide elektrina dajú sa tam uchovať potraviny v chlade.
Dáždnik, pršiplášť, pevná obuv, baterka, repelenty sú asi samozrejmosťou. Je dobré mať na izbe nejaký Raid, špirály, proste odpudzovače hmyzu. Čo sa týka potravín je dobré si vziať trvanlivé potraviny, sáčkové polievky, konzervy, sladkosti, kto má rád údené syry, trvanlivé salámy. Vhodný je aj spacák.. Nezabudnite na Medzinárodný očkovací preukaz s očkovaním o žltej zimnici, čo môžu kontrolovať pri vstupe do krajiny, pas, slnečné okuliare.
Kultúrna poznámka:
Ľudia sú tu všeobecne veľmi priateľskí a komunikatívni, často sa prihovárajú. Keď však idú okolo deti (a tie sú všade) pokrikujú na vás neustále „ferendži a money“. Je to veľmi otravné. Každý niečo pýta, ale taká je Afrika. Na druhej strane vás pozvú do chudobného príbytku a niečo ponúknu. Možnosti cestovania sú veľmi obmedzené, ale v Etiópii je významné pútnicke miesto Lalibela , tzv. kostoly v skalách, najstaršia kresťanská pamiatka. Cesta z Addis tam však trvá 2 celé dni autobusom a 2 celé dni späť v otrasných podmienkach, čo veľmi neodporúčam. Pri troške sporenia je možnosť leteckého spojenia a vidíte 8.div sveta za 2 dni.
Takisto je možné sa ísť okúpať na Langano, jediné jazero, kde je možné sa v Etiópii bezpečne okúpať je neďaleko od Awassy. Vrele odporúčam:-)
V Etiópii je iný letopočet a iný čas, čo si treba niekedy uvedomiť. Teraz je tam rok 2004 ( Nový rok sa slávi 11. septembra) a 7 hodín ráno je ich 1 hodina, takže pri dohováraní si stretnutia sa radšej opýtajte aký čas myslia.
Etiópia je úžasná krajina a stará kultúra. Je trochu odlišná od ostatnej Afriky aj práca je tu trochu odlišná od ostatných misií. Takže šťastnú cestu!
Nutné náležitosti pred misiou
Kritéria na zaradenie:
-
vyštudovaný odbor: sociálna práca, medicína, verejné zdravotníctvo, ošetrovateľstvo, zdravotná sestra
-
znalosť anglického jazyka - aktívna
Realizuje fakulta a koordinátor projektu:
-
Poistenie
-
Diéty
-
Letenka
-
Víza ( Berlín)
-
Doprava na z Ba Schwechat a pri ceste naspäť zo Schwechatu do Ba
-
Doprava z Adis do Kibre a naspäť
-
Očkovania (povinná len žltá zimnica)
Profylaktické očkovanie:
Povinné: Žltá zimnica
Odporučené: hepatitída A,B, meningokoková meningitída, besnota, týfus, tetanus